Dinnteco

Yıldırım Nedir?
 
Atmosferde suyun buharlaşması ile oluşan, havada uçabilecek kadar küçük zerreciklerin rüzgârın etkisi ile birbirlerine çarparak gerçekleşen elektrik yüklenme sürecidir. Su zerrecikleri çoğalarak bulutu oluştururlar ve atmosferde yükselerek “0” derecenin altında olan sıcaklıklı bölgeye / yüksekliğe çıkınca donmaya başlaralar, ancak tamamıyla donamayıp rüzgarın etkisi ile tekrar “0” derecenin üzerinde olan sıcaklıklı bölgeye / yüksekliğe geri gelirler ve donan kısımları çözülür ve rüzgarın etkisi ile tekrardan “0” derecenin altında olan sıcaklıklı bölgeye / yüksekliğe çıkınca donmaya başlaralar, bu süreç bu şekilde sürekli tekrarlanır ve buz damlası halinde gelir, birbirleri ile çarpışarak farklı elektrik yükleri ile yüklenirler. Bu süreç bu şekilde devam eder ve bulut büyüdükçe bulut içinde oluşan elektrik yüklenmesi de artar. Yük arttıkça bulut içinde “ + “ ve “ – “ yüklü kısımlar oluşur. Bulutun alt bölgesinde oluşan yükün zıttı yük de yeryüzünde oluşur. Bulutun üst kısmında çoğu zaman pozitif, alt kısmında ise çoğu zaman negatiftirler. Bu yük farkı milyonlarca voltluk elektrik gerilimine yol açar ve çok yükseldiğinde bir anda boşalır.
 
İşte bu elektrik yükünün şiddetli şekilde boşalmasına yıldırım denir. Yıldırım boşalması sırasında oluşan yıldırım akımları 200 kA ve üzeri akımlara ulaşabilir. Özellikle iklim değişimi sonucu ve buharlaşmanın artması ile oluşan yıldırımlar daha sıklaşmış ve daha da şiddetlenmiştir. Artık ülkemizde 400 kA ve üzeri yıldırımlar görülmektedir.
 

Yıldırımdan Nasıl Korunabilirim?

Dinnteco Lightning Off - Yıldırım Engelleme Sistemi
 
DDCE (Dinnteco Deionizer of Electrostatic Charge ) , DINNTECO-100 Plus Koruduğu yapı ve çevresine yıldırım düşmesini engelleyen atmosferik deşarj önleme ürünüdür. 200 metrelik çap içerisine Yıldırım düşmesini kesin olarak engeller, 6 milyon EUR’luk sigorta poliçesi ile sizi sigortalar ve güvence altına alır. Sistem doğru tasarlandığından koruma çapı 350 – 400 metre’ye ulaşır ve oluşabilecek yıldırımın dolaylı etkilerini de önemli bir biçimde minimize eder. DINNTECO-100 Plus ana gövdesinde sürekli yük değişimi yapılarak hava ile yeryüzü arasındaki yükler nötralize edilir. Böylelikle yıldırımın oluşması için gerekli olan potansiyel farkın oluşması engellenmiş olur, yıldırım düşmez.
En etkin ve kesin koruma sağlamanın yolu Dinnteco Yıldırım Engelleme Sistemini kullanımıdır. Çünkü Dinnteco kullanımı yapıya yıldırım düşmesini engelliyor, eğer ki 26 metre yüksekliğe montajı yapılırsa 200 metrelik çapa kadar olan bir alan içine yıldırım düşmesini engelliyor. Ayrıca 6 milyon EURO ile Dinnteco siz olası yıldırım hasarlarına karşı da sigortalıyor. Dinnteco ile atmosferde var olan elektrik alanı sürekli dengeleniyor. Bu sayede yıldırım koruma alanı içine bir daha düşmüyor.
Vatkon ile ilgili katalogları indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz
DDCE-100 Plus
+90 232 469 60 66